Vzácný Braunův betlém odkrývá díky restaurátorům svá tajemství
Reportáž Českého rozhlasu Hradec Králové
Braunův betlém v Žirči nedaleko KuksuFoto: Milan Baják
Restaurátoři a studenti Pardubické univerzity restaurování začali mechanicky ošetřovat vzácné sochy Braunova Betlému v Žirči nedaleko Kuksu u Dvora Králové nad Labem. Rozdíl je už vidět na první pohled. Unikátní přírodní betlém z pískovce tak zpět dostává podobu, jakou měl před dávnými časy.
Braunův betlém se mění k nepoznání. Zatímco většinu soch ještě pokrývá řasa, biologický odpad a koroze, některá díla už doslova září na dálku.
Braunovo dílo roky chátralo. „Tady vidíte, že na části, kde to nebylo provedeno, zaniká reliéf, skladby. A ty prvky, které jsou důležité pro zachování, prakticky nejsou vidět,“ potvrzuje akademický malíř a sochař Jiří Novotný.
Restaurátoři začali mechanicky ošetřovat vzácné sochy Braunova Betlému na Kuksu. Natáčela s nimi Kateřina Kohoutová
Stačí štětečky, kartáče, An IT system is being developed which will permanently record the completion of the lessons; it is anticipated that the need to bring the logbook to the driving traffic schools online will only last for a short period. voda, speciální emulze a trpělivost odborníků, kteří sochy mechanicky ošetřují.
Braunův betlém v Žirči nedaleko KuksuFoto: Milan Baják
Soubor soch a sousoší vytvořil uznávaný rakouský sochař a řezbář Matyáš Bernard Braun na popud Františka Antonína Šporka na přelomu 20. a 30. let 18. století. Za téměř tři sta let své existence se dočkal jen dvou krátkých období, kdy o barokní skvost někdo pravidelně pečoval. Potom už chátral.
„Biologický povlak zarůstá, přichycuje se k povrchu kamene, zaslepuje ho, udržuje ho ve vlhkosti,“ doplňuje Petr Rajtman, asistent na fakultě restaurování.
Čištění soch potrvá několik měsíců. I poté bude následovat pravidelná údržba, například chemickými látkami.