Reportáž Českého rozhlasu Pardubice o nedalekém hradě Pecka.

http://www.rozhlas.cz/kraje/cesko/_zprava/hrad-pecka-v-podkrkonosi-ukryva-renesancni-kuchyni-orchestrion-i-historickou-zachytku–1411890

Hrad Pecka v Podkrkonoší ukrývá renesanční kuchyni, orchestrion i historickou záchytku

Hrad Pecka - foto Jiřina Mužíková

Hrad Pecka – foto Jiřina Mužíková

Hrad Pecku poznáte při toulkách Podkrkonoším docela snadno. Na kopci nad stejnojmennou obcí jsou vidět typické kamenné zdi zříceniny. Po vystoupání k branám hradu vás ale mile překvapí prohlídkový okruh zbytky renesančního zámku.

Navíc je hrad Pecka jediným interiérově zpřístupněným objektem v celém regionu Podkrkonoší a Krkonoš. Láká nejen krásnou okolní krajinou s jedinečnými výhledy na Krkonoše, ale také prohlídkami zaměřenými na autentickou historii.

Patrně nejznámějším majitelem Pecky While in many cases a course just might get a traffic ticket dismissed, attending traffic school science supplies can also enhance your driving knowledge and skill level, and it may increase your overall safety awareness so that you, your family, and other drivers can be safer on the roads. byl cestovatel, spisovatel a hudební skladatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Pecku ale vlastnili i jiné významné osobnosti, například páni z Rožmitálu a po Harantově smrti krátce i Albrecht z Valdštejna.

Výhledy z hradu Pecka na Podkrkonoší, <a href=

online casino’s foto: Jiřina Mužíková“ width=“300″ height=“199″ border=“0″ /> Výhledy z hradu Pecka na Podkrkonoší, foto: Jiřina Mužíková

Kromě černé hradní kuchyně uvidíte na Pecce třeba i orchestrion a také zajímavé dobové předměty. Jako například proutěný koš, který nesloužil k uchování potravin, ale ještě na počátku minulého století ho používali ke „sběru“ opilců v podhradí. Odtud prý pochází rčení, že je někdo zpitý jako žok.

V Harantovských sklepech můžete nahlédnout i do každodenního hradního života za dob Kryštofa Haranta. Sklepy vypadají dodnes poměrně autenticky díky soupisu pečlivých úředníků z roku 1621. Přibližují nejen tehdejší zásobování zámku, uskladňování potravin a přípravu jídla, ale také stravování a hygienu Harantovy rodiny. Kromě vinného a pivního sklepa zde najdete třeba i středověkou mučírnu.

 

Přijeďte k nám na víkend, další tipy na výlet Vám rádi poradíme.

 

Chalupa k pronájmu
www.rekreation.cz