Naučná stezka K. J. Erbena je okruh vedoucí městečkem Miletín a jeho okolím. Byla vybudována s cílem seznámit návštěvníky Miletína s životem a dílem významného spisovatele. Okruh začíná u rodného domku K. J. Erbena. Na trase dlouhé cca 5 km je 10 zastavení, která jsou vybavena posezením, informačními tabulemi a doprovodným mobiliářem. Pokračování NS K. J. Erbena seznamuje návštěvníky i se vzdálenějšími místy, stezka navazuje na stezku stávající u rodného domku K. J. Erbena. Dále vede přes Červenou Třemešnou a Vrbiny až ke kostelu sv. Petra a Pavla na Byšičkách. Odtud trasa prochází kolem rybníků Hluboký a Nadýmák. Ve vesničce Vlkanov se otvírá panorama Zvičiny a přes Miletínek nás stezka zavádí zpět do Miletína. Pokračování naučné stezky je cca 14 km dlouhé.

Naučná stezka - mapa

Naučná stezka – mapa

Naučná stezka K. J. Erbena (1. část) začíná v rodném domku spisovatele. Zde je umístěna informační tabule, která Vám stručně představí osobnost K. J. Erbena. Další zastávkové místo je u studánky na Koši, kde je umístěna socha Polednice a lavička. Třetí zastavení se jmenuje Popraviště podle skutečného účelu, kdy město získalo od krále Přemysla Otakara II. hrdelní právo. Události tohoto místa Erbena inspirovaly k napsání balady Dceřina kletba. Čtvrté místo se jmenuje Hoj jede z lesa pán… a je zde kromě tabule a posezení umístěna i dřevěná socha pána, který se dívá na rodný domek K. J. Erbena. K tomuto místu se váže balada Zlatý kolovrat. Pátým zastavením jsou Miletínské lázně, kam se lidé přicházeli léčit. Je zde i zmínka o příteli Erbena K. H. Máchovi. Další zastávka je nazvána Očima K. J. Erbena. Návštěvník zde dostane jedinečnou možnost porovnat stávající výhled s pohledem dobovým. Stojí zde sloup s křížkem z roku 1811 – roku, casino online kdy se narodil K. J. Erben. Sedmé místo se jmenuje Po stopách předků – hřbitov a získáte zde informace o Erbenově rodině, která je zčásti pochována na zdejším hřbitově. Předposlední zastávkové místo – Erbenovi tváří vstříc – je věnováno pomníku K. J: Erbena a jeho historii. Poslední zastávkou je Parkáň, v prostoru věže naleznete informace o škole, klášteru, zámku atd.

Přehled jednotlivých zastavení v první části trasy:

1. Rodný dům
2. Studánka na Koši
3. Popraviště
4. Hoj jede z lesa pán….
5. Miletínské lázně
6. Očima K. J. Erbena
7. Po stopách předků – hřbitov
8. Erbenovi tváří vstříc
9. Parkáň
10. Kytice

Druhá část NS Karla Jaromíra Erbena začíná rovněž u rodného domku K. J. Erbena. Dále vede trasa přes Červenou Třemešnou (kostel sv. Jakuba Většího, balada Poklad) a Vrbiny (balada Svatební košile) až ke kostelu sv. Petra a Pavla na Byšičkách (balada Svatební košile). Odtud stezka prochází kolem rybníků Hluboký (balada Vodník) a Nadýmák (balada Štědrý den). Další zastávka je v osadě Vlkanov (vyhlídka na Zvičinu) a přes Miletínek (Erbenovy pohádky) nás cesta zavede zpět do Miletína (dům čp. 126, bývalý pivovar). Délka trasy je cca 14 km, naleznete zde 10 zastavení.

Přehled zastavení v druhé části trasy:

1. Miletínsko a Erben
2. Červená Třemešná a Poklad
3. Vrbiny a Svatební košile
4. Vrbiny a Svatební košile II.
5. Byšičky a Svatební košile III.
6. Rybník Hluboký a Vodník
7. Rybník Nadýmák a Štědrý den
8. Vlkanov a výhled na Zvičinu
9. Miletínek a Erbenovy pohádky
10. Miletín a bývalý pivovar

Podrobnější informace o stezce

Ubytování – chalupa k pronájmu, další tipy výletů od nás Vám rádi poradíme.
www.rekreation.cz