10 tipů na nejatraktivnější výlety
1. ZOO a safari Dvůr Králové
Málokterá instituce vyvolává tak romantické asociace jako zoologická zahrada. Exotická zvířata, roztomilá mláďátka a udatní chovatelé, kteří se o ně starají. 11 km z Bílých Poličan, 15 km z Velkého Vřešťova.
2. Přehrada Les Království
Když se řekne přehrada, mnohý člověk si asi představí mohutné ošklivě šedé betonové monstrum jehož základní funkcí je zadržovat vodu. Avšak není tomu tak u přehrady na Labi nedaleko Dvora Králové zvané Les Království (je možné se setkat s názvy Těšnov, Bílá Třemešná). Tato přehrada dokonale spojuje technické řešení s estetickou stránkou stavby. 12 km z Bílých Poličan, 13 km z Velkého Vřešťova.
3. Pevnost Josefov
Naleznete zde informace o obranném prvku v jihovýchodní části pevnosti Josefov – Ravelinu no. XIV, o jeho historii, dnešní podobě a prováděných opravách organizací Ochránci památek pevnosti Josefov. Poblíž se nachází i Železniční muzeum výtopna Jaroměř. 18 km z Bílých Poličan, 16 km z Velkého Vřešťova.
4. Hrad Pecka
Hrad Pecka je nazýván Perlou Podkrkonoší. Nachází se přímo ve středu tohoto nádherného kraje. Z hradní vyhlídky je v plné kráse vidět centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou, západním směrem nad městem Nová Paka se rýsují vrchy Kumburk a Bradlec s ruinami středověkých hradů, vpravo od nich Tábor s poutním kostelíkem, jihovýchodně pak 671 metrů vysoká Zvičina – nejvyšší bod regionu. Součástí hradu Pecka je i mučírna. 15 km z Bílých Poličan, 18 km z Velkého Vřešťova.
5. Hospital Kuks
Národní kulturní památka – Hospital Kuks stojí opravdu za to navštívit. V roce 2015 nově rekonstruován. V barokním areálu naleznete mimo jiné sochy Cností a Neřestí od sochaře Matyáše Bernarda Brauna, kostel Nejsvětější Trojice, prastarou lékárnu U Granátového jablka nebo hrobku zakladatele Kuksu Františka Antonína Šporka. 16 km a cca 25 minut jízdy autem od obou chalup.
6. Hrádek u Nechanic
Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie. Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem (1805-1869) ve stylu tudorské gotiky.
7. Hořice v Podkrkonoší
Hořice, město bohaté kulturními tradicemi s průmyslem textilním, kamenickým a strojírenským. Leží na úpatí Hořického pískovcového chlumu, jenž je přirozeným předělem mezi drsným podhůřím Krkonoš na severu a úrodným Polabím na jihu. V Hořicích se nalézá sochařské sympozium, Smetanovy sady, Masarykova věž samostatnosti a spousta památek. Můžete zde ochutnat také originální hořické trubičky. 11 km z Bílých Poličan, 10 km z Velkého Vřešťova.
8. Miletín
Rodiště spisovatele a sběratele českých lidových písní a pohádek Karla Jaromíra Erbena. Ochutnejzte zde pravé miletínské modlitbičky. Miletín, městečko v Miletínské kotlině, severovýchodně od Hořic. Připomíná se od roku 1124, kdy ve vodním hradu kníže Vladislav I. vítal sv. Ottu biskupa Bamberského. Ves vznikla v podhradí. Od roku 1241 majetkem řádu německých rytířů až do husických válek roku 1410. Z těchto dob se zachovaly podzemní místnosti a chodby. V dalších dobách se vystřídala řada majitelů mezi nimi rod Valdštejnů. Roku 1560 ves povýšena na město, které roku 1846 vyhořelo a po požáru bylo znovu obnoveno.
9. Lázně Bělohrad
Malebné městečko Lázně Bělohrad leží v podhůří Krkonoš v nádherné, ekologicky čisté kotlině. Na jihozápadě je chráněno modravým hřebenem Chlumu, na severu se vypíná Kamenná hůra, od západu hledí zříceniny hradů Kumburk a Bradlec i hora Tábor. Strážcem celé Bělohradské kotliny je Zvičina s turistickou chatou. Projděte si park a kolonádu v Lázních Bělohrad.
10. Ratibořice, Babiččino údolí, muzeum Boženy Němcové
Navštivte empírový zámek v Ratibořicích, naučnou stezku Babiččino údolí, památník Babičky, muzeum Boženy Němcové v České Skalici. První písemná zpráva o existenci panského sídla a vsi v Ratibořicích pochází z roku 1388. Jako majitel je uveden rytíř Vaněk ze Žampachu, který se psával z Ratibořic. Od roku 1464 patřily Ratibořice k panství rýzmburskému. Tvrz v Ratibořicích nebyla obývána, začala chátrat a na konci 16. století zanikla. Roku 1582 zakoupil Ratibořice i Rýzmburk rod Smiřických ze Smiřic a oba statky byly připojeny k rozsáhlému panství náchodskému. Po bitvě na Bílé Hoře získali náchodské panství Trčkové z Lípy. Poslední český majitel, Adam Erdman Trčka z Lípy, byl zavražděn spolu se svým švagrem Albrechtem z Valdštejna roku 1634.