40. mezinárodní folklorní Festival “ Pod Zvičinou“

Webové stránky

 

Vážení, dovolte mi pozvat Vás na Mezinárodní folklórní festival POD ZVIČINOU do krásného města Lázně Bělohrad v Královéhradeckém kraji, který se koná  18. – 22. června 2014.

 

Program Mezinárodního folklorního festivalu „Pod Zvičinou“

 

Dovolte mi, co nejsrdečněji pozvat mezi nás na tyto dny všechny, kdo v souboru Hořeňák a Hořeňáček tančili, zpívali, hráli nebo nám jen fandili. Samozřejmě mé pozvání platí pro všechny, kteří nechtějí sedět doma a mají rádi pohyb, hudbu, tanec nebo jen společnost dobrých lidí.

Máme nachystáno spoustu novinek, spoustu „poprvé“:

 

  • Poprvé se festival  rozrostl na pět dnů, začínáme již ve středu 18.6.  otevřením prodejní výstavy obrazů s folklorní tématikou v památníku K.V.Raise.  Na stejném místě najdete fotografie z předešlých ročníků festivalu a můžete se s námi společně podívat, jak šel čas v uplynulých 40ti letech.
  • Poprvé uskutečníme vystoupení zahraničních souborů pro školní děti v pátek dopoledne v Nové Pace.
  • Poprvé v sobotu proběhne volba Miss festivalu, která bude vyhlášena na nedělním galaprogramu.
  • Poprvé propojíme dvě kulturní akce ve dvou městech. V sobotu mezi Bělohradem a Novou Pakou několikrát pojede historický parní vlak, ve kterém vám budou hrát lidové muziky.
  • Poprvé jsme doplnili sobotní Bělohradský jarmark o hry a tvůrčí dílny pro děti po celý den, tak aby se vaše ratolesti mohly vydovádět a vy se přitom mohli zaposlouchat do lidových tónů, nebo se podívat na vystoupení dětí z LŠU Hořice, z Nové Paky, z bělohradské ZŠ, na dechovou hudbu Podzvičinka, nebo na country skupinu Trosky. Mimo to uvidíte ukázky historického šermu skupiny Tesák. Po celou dobu vám budou k dispozici stánky s tradičními výrobky a dobrotami. Zároveň můžete vybrat ten nejlépe uvařený kotlíkový guláš.
  • Poprvé uskutečníme zápis do České knihy rekordů s netradiční soutěží v polce. Start proběhne v sobotu 21.6. ve 12,30 hodin v areálu zámku a hlavně – soutěžit můžete i vy a právě vaše jméno může být v knize zapsáno.

Sobotní večer je věnován výročí souborů Hořeňák a Hořeňáček, kde uvidíte mnohá překvapení,
tak ve 21 hodin na viděnou v Zámeckém parku.

I letos budou mít zahraniční soubory první vystoupení ve čtvrtek v areálu Lázní Bělohrad a.s., v pátek bude soubory hostit Pecka, Mlázovice a Horní Nová Ves.  V neděli můžete navštívit kostel a společně s krojovanými soubory se na chvíli zastavit a rozjímat, poté se můžete podívat na roztančené náměstí a krojovaný průvod, který vás dovede na Galaprogram.

A na koho se letos můžete těšit? Uvidíte soubory z Indonésie, Kostariky, Bulharska, Polska, Slovenska a české soubory  z  Mikulova, Lomnice nad Lužnicí, Krásné Lípy, Postřelmova, Hradce Králové  a samozřejmě soubory domácí – Hořeňák a Hořeňáček.

Ještě mi dovolte v závěru poděkovat, panu starostovi města Lázně Bělohrad Pavlovi Šubrovi, panu hejtmanovi Lubomíru Francovi, panu náměstkovi Otakaru Rumlovi, paní poslankyni parlamentu ČR Martině Berdychové, Láďovi Stuchlíkovi, všem krajským a bělohradským zastupitelům, panu řediteli Lázní Bělohrad a.s. Štěpánu Velemu, paní Jarušce Mrnuštíkové, ostatním pracovníkům FoSu ČR a mému manželovi Milanovi.

Všichni tanečníci, muzikanti a zpěváci dělají folklór z lásky a pro radost. Jedinou odměnou pro ně je Váš potlesk, proto prosím přijďte účinkující odměnit srdečným přijetím.

 

Pořady se uskuteční i za nepříznivého počasí, a tak určitě neseďte doma a přijďte za námi za všech okolností! Vstupné na všechny pořady s výjimkou galaprogramu je dobrovolné.

Těším se na setkání s Vámi
Zdeňka Rychterová
ředitelka festivalu