10 tipů na nejatraktivnější výlety

1. ZOO a safari Dvůr Králové

Zoo

Tygr v ZOO

Málokterá instituce vyvolává tak romantické asociace jako zoologická zahrada. Exotická zvířata, roztomilá mláďátka a udatní chovatelé, kteří se o ně starají. 11 km z Bílých Poličan, 15 km z Velkého Vřešťova.

2. Přehrada Les Království

Přehrada Les Království

Přehrada Les Království

Když se řekne přehrada, mnohý člověk si asi představí mohutné ošklivě šedé betonové monstrum jehož základní funkcí je zadržovat vodu. Avšak není tomu tak u přehrady na Labi nedaleko Dvora Králové zvané Les Království (je možné se setkat s názvy Těšnov, Bílá Třemešná). Tato přehrada dokonale spojuje technické řešení s estetickou stránkou stavby. 12 km z Bílých Poličan, 13 km z Velkého Vřešťova.

3. Pevnost Josefov

1383995_4860888579637_416077269_n

Pevnost Josefov

Naleznete zde informace o obranném prvku v jihovýchodní části pevnosti Josefov – Ravelinu no. XIV, o jeho historii, dnešní podobě a prováděných opravách organizací Ochránci památek pevnosti Josefov. Poblíž se nachází i Železniční muzeum výtopna Jaroměř. 18 km z Bílých Poličan, 16 km z Velkého Vřešťova.

4. Hrad Pecka

Hrad Pecka

Hrad Pecka

Hrad Pecka je nazýván Perlou Podkrkonoší. Nachází se přímo ve středu tohoto nádherného kraje. Z hradní vyhlídky je v plné kráse vidět centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou, západním směrem nad městem Nová Paka se rýsují vrchy Kumburk a Bradlec s ruinami středověkých hradů, vpravo od nich Tábor s poutním kostelíkem, jihovýchodně pak 671 metrů vysoká Zvičina – nejvyšší bod regionu. Součástí hradu Pecka je i mučírna. 15 km z Bílých Poličan, 18 km z Velkého Vřešťova.

5. Hospital Kuks

Národní kulturní památka – Hospital Kuks stojí opravdu za to navštívit. V roce 2015 nově rekonstruován. V barokním areálu naleznete mimo jiné sochy Cností a Neřestí od sochaře Matyáše Bernarda Brauna, kostel Nejsvětější Trojice, prastarou lékárnu U Granátového jablka nebo hrobku zakladatele Kuksu Františka Antonína Šporka. 16 km a cca 25 minut jízdy autem od obou chalup.

6. Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie. Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem (1805-1869) ve stylu tudorské gotiky.

7. Hořice v Podkrkonoší

Hořice v Podkrkonoší

Hořice v Podkrkonoší

Hořice, město bohaté kulturními tradicemi s průmyslem textilním, kamenickým a strojírenským. Leží na úpatí Hořického pískovcového chlumu, jenž je přirozeným předělem mezi drsným podhůřím Krkonoš na severu a úrodným Polabím na jihu. V Hořicích se nalézá sochařské sympozium, Smetanovy sady, Masarykova věž samostatnosti a spousta památek. Můžete zde ochutnat také originální hořické trubičky. 11 km z Bílých Poličan, 10 km z Velkého Vřešťova. 

8. Miletín

Miletín_-_pomník_KJE

Miletín – pomník Karla Jaromíra Erbena

Rodiště spisovatele a sběratele českých lidových písní a pohádek Karla Jaromíra Erbena. Ochutnejzte zde pravé miletínské modlitbičky. Miletín, městečko v Miletínské kotlině, severovýchodně od Hořic. Připomíná se od roku 1124, kdy ve vodním hradu kníže Vladislav I. vítal sv. Ottu biskupa Bamberského. Ves vznikla v podhradí. Od roku 1241 majetkem řádu německých rytířů až do husických válek roku 1410. Z těchto dob se zachovaly podzemní místnosti a chodby. V dalších dobách se vystřídala řada majitelů mezi nimi rod Valdštejnů. Roku 1560 ves povýšena na město, které roku 1846 vyhořelo a po požáru bylo znovu obnoveno.

9. Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad

Malebné městečko Lázně Bělohrad leží v podhůří Krkonoš v nádherné, ekologicky čisté kotlině. Na jihozápadě je chráněno modravým hřebenem Chlumu, na severu se vypíná Kamenná hůra, od západu hledí zříceniny hradů Kumburk a Bradlec i hora Tábor. Strážcem celé Bělohradské kotliny je Zvičina s turistickou chatou. Projděte si park a kolonádu v Lázních Bělohrad.

10. Ratibořice, Babiččino údolí, muzeum Boženy Němcové

Staré bělidlo

Staré bělidlo

Navštivte empírový zámek v Ratibořicích, naučnou stezku Babiččino údolí, památník Babičky, muzeum Boženy Němcové v České Skalici. První písemná zpráva o existenci panského sídla a vsi v Ratibořicích pochází z roku 1388. Jako majitel je uveden rytíř Vaněk ze Žampachu, který se psával z Ratibořic. Od roku 1464 patřily Ratibořice k panství rýzmburskému. Tvrz v Ratibořicích nebyla obývána, začala chátrat a na konci 16. století zanikla. Roku 1582 zakoupil Ratibořice i Rýzmburk rod Smiřických ze Smiřic a oba statky byly připojeny k rozsáhlému panství náchodskému. Po bitvě na Bílé Hoře získali náchodské panství Trčkové z Lípy. Poslední český majitel, Adam Erdman Trčka z Lípy, byl zavražděn spolu se svým švagrem Albrechtem z Valdštejna roku 1634.

Další výběr výletu vám rádi poradíme. Máme pro vás k dispozici různé prospekty a mapy z celého Podkrkonoší. Seznam prospektů v Bílých Poličanech.