Masarykova studánka pod Zvičinou

Tato studánka pochází z roku 1923 a nachází se cca 500 m pod vrcholem Zvičiny u červené turistické trasy z Bílé Třemešné na Zvičinu. Odbor Klubu československých turistů v Hořicích, člen turistické župy Podkrkonošské dal po 1. světové válce podnět ku zřízení turistické stezky z Hořic na Zvičinu. U stezky byla upravena „Masarykova studánka“.

K sochařské výzdobě studánky byl vyzván prof. hořické sochařsko kamenické školy Václav Suchomel. Motivem je pohádkový drak, který v balvanech hlídá pramen čersvé vody – Masarykovu studánku. Správní komise hořického okresu zakoupila potřebný kámen a v dílně Státní průmyslové školy sochařské a kamenické žáci pod vedením svého učitele ve dvou školních letech vytesali draka a provedli sochařskou výzdobu studánky.

Doprava hotového díla na místo nebyla snadná. Hlavní kus vážil 30 q, s vozem 43 q. Po silnici šla doprava ještě hladce, ale na turistické stezce bylo nutno některá místa odkopáním rozšířit a upravit. Na poslední části cesty byl celý náklad dopravován pomocí kladky, zvedáků a podkládáním plechů pod kola vozu, aby se nezabořila za nastalého deště do rozmoklé půdy nebo aby se vůz nezřítil z příkré stráně. Doprava trvala dva dny. V neděli 7. října 1923 o jedenácté hodině byla slavnostně Masarykova studánka předána veřejnosti za účasti 25 lidí, stísněných na malém prostranství před studánku.

Další tipy na výlety od nás vám rádi poradíme.